2 Nisan 2020 Perşembe

DAHA ÖNCE HİÇ KAHVE AĞACINI MERAK ETTİNİZ Mİ?


Kavrulmuş kahve çekirdeklerini hepimiz ilk görüşte tanıyabiliriz. Ancak yeşil ve parlak yaprakları, kırmızı meyveleri ve beyaz çiçekleri ile kahve ağacını tanımak sandığınızdan daha zor olabilir. Bir kahve ağacının meyve vermesi, dikiminden yaklaşık 5 yıl sonra gerçekleşir. Her bir ağaç, yılda yaklaşık ½ kilogram kadar çekirdek üretir. Bir meyvenin toplanabilecek kadar olgunlaşması, yaklaşık 8 ay sürer.
Üstelik kahve ağacından sadece insanlar faydalanmaz. Arılar da kahve meyvelerini yer ve bu nedenle kafein alırlar. Arabica ve Robusta adı verilen iki türü vardır. Arabica ağaçlarının kökeni, Etiyopya’da bulunur,
Denizden 600 ila 1800 metre yükseklikte ve dik yamaçlarda yetişir.  Dünyanın en pahalı çekirdeklerini oluşturur.  Daha yuvarlak ve küçük çekirdekli meyveler veren Canephora ağacından edinilen çekirdeklere ise Robusta adı verilir.  Ticari üretimin yaklaşık %70’ini Coffea Arabica çekirdekleri oluşturur. 25 ila 100 arasında farklı türde kahve ağacı olduğu düşünülür. Bir kahve çekirdeğinin satışa sunulabilecek hale gelmesi, onlarca farklı işlemden sonra mümkündür. Kahve ağaçları 6 metreye kadar uzayabilir, ancak genellikle boyları 3 metre civarındadır. Toplanan meyveler bazı tesislerde suda, bazı tesislerde ise özel olarak tasarlanmış makineler yardımı ile çekirdeklerinden ayrılır. Dünya çapında kahve üretiminde çalışan yaklaşık 25 milyon çiftçi bulunmaktadır.
Toplanan meyve ağırlığının yaklaşık %20’si kavrulmuş çekirdek olarak hazırlanabilmektedir. Yani bir kilogram kavrulmuş çekirdek elde edilebilmesi için, 5 kilogram kahve meyvesi toplanması gerekir.
Kahve ağaçları, yetiştirildikleri bölgeye bağlı olarak yaklaşık 25 yıl boyunca meyve verir.
Kahve ağacını evinizde bile yetiştirmek mümkün, Ancak bir fincan kahve için bile yetecek kadar meyve alamayabilir siniz. :))

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...