31 Mart 2020 Salı

KAHVE NASIL SAKLANIR

Kahve Nasıl Saklanır?
Taze bir kahve içmek istiyorsanız, kahve çekirdeklerinin nasıl saklandığı konusun da bilgili olmanız gerekiyor. Bayatlamış kahve çekirdekleri, tüm kahve keyfinizi alt üst edebilir. Bu nedenle sizler için bu makalemizi hazırladık.
Kahveyi Nerede ve Nasıl Saklamalısınız?
Çekirdek ve öğütülmüş kahvenin saklanma koşulları farklıdır. Eğer kahvenizi Çekirdek olarak saklayacaksanız, kahveyi daha uzun süre koruyabilirsiniz anlamına geliyor. Ancak öğütülmüş kahve çekirdeği satın aldıysanız, bunları en kısa sürede bitirmeniz gerekir.
Kahve çekirdeklerini cam bir kavanoz içerisin de , ışık almayan bir  bölüm de saklayabilirsiniz. Eğer mutfağınızda ya da evinizde kiler bölümü varsa, burası saklamak için en iyi  koşula sahip alan olacaktır. Çekirdeklerin mümkün olduğu kadar güneşten ve nemden uzak kalması gerekmekte dir . Güneş ve nem, çekirdeklerin yapısını bozar ve filtre kahve tazeliğini kaybeder.
Eğer kahveyi öğütülmüş olarak saklayacaksanız, cam kavanoz yerine ışık geçirmeyen kapları tercih etmeniz doğru olacaktır. Öğütülmüş kahve daha az dayanıklı olacağı için mümkün olan en kısa sürede tüketmeye çalışmalısınız.

Kahve Çekirdekleri Dondurarak Saklanır mı ?
Kahve Çekirdeklerinizi  dondurucu bölümünde bir aya kadar saklamanız mümkün. Bu işlem özellikle Akdeniz gibi sıcak bölgelerde yaşayanlar tarafından tercih edileb bir yöntemdir . Böylelikle kahve çekirdeklerini sıcak havanın olumsuz etkilerine karşı korumuş olurlar.

Kahve çekirdeklerini dondurarak saklamak istiyorsanız  ağzı kapanan buzdolabı torbalarını tercih edebilirsiniz. Eğer bu yöntemi tercih ederseniz, kahveyi dondurucudan çıkardığınız anda tüketmeniz gerekir. Bu nedenle küçük torbalara bölerek saklamak daha kullanışlı olacaktır. Genellikle bu şekilde saklanan kahvelerin, buzluktan çıkarıldıktan sonra öğütülerek iki hafta içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...