29 Ağustos 2016 Pazartesi

KAHVENİN YARARLARI NELERDİR ?
  Yağmurlu bir günde , kitabımızı alıp okurken içtiğimiz yada güzel sohbetlerimize eşlik eden sıcacık bir kahvenin yararları sizce neler olabilir?
O zaman kahveyi ölçülü olarak içtiğimizde olacak yararlarına bir bakalım…

1-Günde Bir Fincan Kahve Karaciğer Kanserine Yakalanma Riskini  %14 Oranında Düşürüyor …

2-Kahvenin Şeker Hastalığına Etkisi 

Şeker  hastalığını , hücrelerin insüline direnç kazanması  yada insülin üretememesi  nedeniyle kan şekerinin sürekli yüksek olması olarak tanımlayabiliriz.
  Yapılan araştırmalara göre,  kahve içenlerin şeker hastalığına yakalanma riski %23-67 arası daha düşük.3-Kilo Vermede Yardımcı   Evet bu faydası da diyetteki kadın ve erkekler için… Kahvenin kilo verdirmede olumlu etkisi var. Çünkü kahvenin içinde bulunan kafein metabolizmayı hızlandırıyor. Ve daha çok kalori yakmanızı sağlıyor. Üstelik kafeinin iştah kesen bir özelliği de var.


4-Batı Diyetindeki En Büyük Antioksidan Kaynağı

Antioksidan, yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddedir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önler.


5-Fiziksel Performansı ArttırırKahvedeki kafein kandaki adrenalin miktarını attırır. Bu da daha fazla fiziksel performans anlamına geliyor.


6-Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucu Etki

 Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yok ama yapılan araştırmalara göre düzenli kahve tüketenler tüketmeyenlere göre %65 oranında bu hastalığa daha az yakalanıyor. Sebebi ise kafein…


7- Tedavisi Bilinmeyen Parkinson Hastalığının Riskini Azaltır… 

 Parkinson hastalığı beyinde dopamin üreten nöronların ölmesiyle ortaya çıkıyor. Bizi bu  hastalığa yakalanma riskinden koruyanın yine kafein olduğunu söyleyebiliriz.


8-Felç Riskini Azaltır

 Felç , beynin belli bir bölgesine giden kanın , bir kan pıhtısı veya kanama nedeniyle , durması sonucunda oluşur.
 Kahve tüketiminin de felç riskini az da olsa  azalttığı gözlemlenmiştir.9- Ve Son Olarak… Kahve, Depresyona İyi Gelir 

  Birçoğumuzun sık sık karşılaştığı bir durum… O zaman kendimizi bunalımda  , depresyonda hissettiğimizde  bir fincan sıcacık kahvemizi içiyoruz
EDİTÖR : BAHAR NAZAN

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...