13 Mayıs 2016 Cuma

DAMAT KAHVESINE NEDEN TUZ ATILIR

Sizce Geçmişten Günümüze Gelene Kadar Değişen Bir Şeyler Olamaz mı??

Tuzlu Kahve…

Kız istemelerde damadın kahvesi nasıl olmalıdır? Tuzlu dediğinizi duyar gibiyim. Hatta son zamanlarda abartıp içine biber koyanlarda var ( Evet bir rivayete göre öyle.)
Yani adetlerimize göre kızı istemeye gelen damada tuzlu kahve yapılır. Ve o kahve içilmelidir. Eğer içerse, kızı çok seviyor onun için her şeye katlanabilir anlamını taşımaktadır. Hatta 2 seneden beri moda olan kahve fincanları çok rövanşta  Üzerinde “O kahve bitecek”  diye yazılı olanlardan bahsediyorum…  Bizde,  şimdi  istemeye geldiklerinde adettendir deyip , tuzu olabildiğince kahvenin içine atıyoruz.  Sizce bunu adet olduğu için mi yoksa eğlenmek için mi yapıyoruz ??

Bir başka rivayette ise kahveye tuz atma geleneğinin bambaşka bir anlamı var. Ve bu adet en çokta erkeklerin hoşuna gidecek diye düşünüyorum..  Eskiden böyle anlaşmalar, dışarıda bol bol görüşüp sonra evlenmeye karar vermek diye bir şey yokmuş tabi. Erkek tarafı haber gönderir sonra da istemeye giderlermiş.. Kız , oğlanın kahvesine çok tuz atarsa çocuk kahvesini içer ve tuzlu olduğunu gördüğünde onu istemediğini anlayıp ailesini alıp giderlermiş.. Biraz tuz atmışsa kararsızım anlamına geliyormuş.. Eğer kahve tuzlu değil de normal gelmişse kızında gönlü var , ailemde, bende seni istiyoruz anlamına geliyormuş…
Yani kısaca  tuz atmak erkek tarafına kibarca cevap verme şekliymiş o zamanlar… Tabi günümüze kızlar için tamamen eğlence , erkekler içinse tadına bakmayı hiç düşünmediğim o  tuzlu kahveyi içme eziyeti gelmiş.
Bunun  gerçek anlamını öğrendiğimde , evet mantıklı geldi ama günümüzdeki “O kahve bitecek” geleneğini uygulamak bence daha eğlenceli görünüyor. Hatır için çiğ tavuk bile yenilebilir değil mi birkaç yudum tuzlu kahveden ne olacak..?  =)

Bahar NAZAN

                                                                Sebeb-i Kahve Editörü

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...