31 Temmuz 2019 Çarşamba

2. EL CAFE DEVİR ALMAK MANTIKLI MI ?


SİZCE MANTIKLI MI ?

     Merhabalar arkadaşlar ; Cafe  açmaya dair tüm bilgileri bulabileceğiniz Blog Sayfamız'da , bu hafta sizlere cafe devir almak konusun'da  öneriler'de bulunmak istiyorum.
 Sil baştan bir cafe açmanın ne kadara mal olacağını daha önceki yazılarımız'da ele almıştır. Bu yazımız'da ise olayı daha farklı bir boyut ile , yaşadığım tecrübelerden yararlanarak aktarmaya çalışacağım.
    Bazen sermayeniz cafe açmak için yeterli olmaz fakat , hazır bir cafe yi ( işleri iyi olmayan ) devir almak çok kolay ve bir o kadar'da zor bir durumdur.
Kolay olmasının sebebi ; Zaten işleri iyi değildir ve devir etmek daima aklının bir köşesinde vardır. Hatta öyle'ki ben bu olayı biraz daha basitleştirmek istiyorum. Yaz mevsiminin gelmesine 2 ay kadar var ,sezonu açmak için kış mevsimini ve işsiz dönemi atlatmak gerek mekedir. Biriken doğal gaz faturaları ,elektrik ve personel giderleri derken girişimci oldukça kötü zamanlar geçirmektedir. Bunu fırsatçılık olarak söylemek aslında hiç doğru değil fakat devir etmek iflas etmekten çok daha gurur vericidir. Yapamadı demelerinden ise devir etti demeleri daha şanlı bir olaydır.

       Şimdi konumuzu biraz daha toplayalım. 2.el bir cafe almak her işte olduğu gibi artılara ve eksilere sahiptir. İşleri iyi olan bir cafeyi alırsanız aynı isim'de devam etmeli yada kendi markanız yerine bayilik almalısınız. Aksi halde bir bilinmeyen bir markanın tutulması hiç de kolay değildir.
Bu ara'da alacağınız cafe için bizden telefon ile yardım alabilir devir değerini yada eksiklerinizi birlikte tespit edebiliriz. Bunun, hem firmamız adına, hem de sizin adınıza iyi bir yöntem olduğunu söylemek hiç de yanlış sayılmaz.

Gelelim asıl konumuza,yani işleri iyi olmayan bir cafeyi almaya...

Öncelikle ateş olmayan yerden duman tütmez lafı ,atalarımız'dan gelen çok gizemli bir sözdür. Bu söz yeni alacağımız cafe için değerlendirecek olursak. Bu cafe ,eskiden ,kötü olaylara tanık
olmuş mu ?

Kötü olay dediğimiz şey, iş yapmaması değil adam vurulma,cinsel istismar gibi yanlış işler. Eğer sabıkası o kadar kötü değil ise şanslısınız. Yine de her yönünüz ile değiştiğinizi duyurmanız gerekmektedir. Mevcut dekoru oynanmalı,neden iş yapmadığı tespit edilmeli ,dekorasyon eksikleri giderilmeli ve çok iyi ve duyulan  bir açılış yapmalısınız. Bu açılıştan sonra çevrenize n önemli iş düşmektedir. ortalama 3 ay kadar bu cafenin oldukça dolu görünmesi için elinizden geleni yapın,hatta çevreniz'de eli yüzü düzgün tanıdıklarınızı ikramlar ve indirimler ile ora'da tutun.

İLK İZ DİBA SON İZ DİBADIR...

Bu arada en görünen kısımlara yakışıklı,kültürlü,dış görünüşüne önem verenleri koymayı unutmayınız. Bu kişi siz'de olabilirisiniz. Markanızın kalitesini dış ayıra yada girişe koyacağınız ürünler temsil eder. masa üzerlerine dergiler,tavla,nargile ve  kahve fincanı gibi sizi yansıtan objeler koymaya özen gösterin.

İYİ'Kİ VARSINIZ....YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...