27 Ocak 2015 Salı

ESPRESSO YAPILISI & SUNUMU


Espresso, bir çok kahvenin temelini oluşturan bir içecektir ve bir italyan buluşudur. Espresso'yu kendine has yapan ise makinede çekilmiş kahve çekirdeklerinin basınçlı su yardımı ile akışkanlığı kazandırılmasıdır. Espressoyu bir diğer kahvelerden ayıran özellik ise yoğunluğudur.Normal kahvelerle karşılaştırıldığında yaklaşık 3 4 kat daha yoğun kıvamı görülmektedir.

Espresso görünüş itibari ile diğer kahvelere nazaran daha bir koyu rengi vardır onu ayırt etmede en büyük etkeni sağlar.
Bir diğer etken ise kremasıdır.Kreması yine espressoya has bir şekilde kızıl-kahverengi katman oluşturur.
Espersso'nun en sevilen bölgesi'de yine kremasıdır.Kremanın üzeri değişik şekillerde tarçın, kremşanti ve çikolata parçacıklarla bile süslenebilir böylece görünüş açısından zenginleştirilebilir.
Espresso,yoğun bir içecek olarak düşünürsek bir çok sunum hataları ile doludur.Örnek vermek gerekirse büyük bardaklarda servis edilmesi yanlıştır kafein niteliği diğer kahvelere göre biraz fazladır.espresso,doğru sunum gereği ile 40/50ml fincanlarda sunulmalıdır.Yoğunluğu nedeni ile 2 yudumluk bir keyif kahvesidir.


                         


Espresso,neredeyse 100'den fazla Şekilde kahve oluşturulabilir bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse Caffe latte,macha chill cappuccino gibi örnekler verilebilir.

Her zaman söylediğimiz gibi tadı kadar sunum ve ikramları'da önemlidir.Espressonun yanında küçük ikramlar verilebilir ve müşterinin kalbini çalabilir.Bunlara örnek olarak kurabiye,lokum ve çikolatadır.Yoğun ve ağır bir kahve olduğu için yanında ufak tatlılarla tadı 
hafifletilebilir Afiyet Olsun.


                                                     Samet Aşar

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...