31 Ocak 2020 Cuma

BAŞARILI BİR BLOG YAZARI OLMAK

Değerli ziyaretçimiz ; Öncelikle sayfamıza hoş geldiniz...

     Şimdi sizlere başarılı bir blog yazarı nasıl olur bunu yazacağım. Blog yazmak sizin için daha çok cümlelerinizi toplamanıza,  dertlerinizden biraz sıyrılmanıza, araştırma yapmanıza, başarıya yaklaşmanıza,zamanla para kazanmanıza,birilerinden taktir toplamanıza,sektörünüzde adım atmanıza,parmaklarınızın hızlanmasına,boş zamanınızın dolmasına, bilgi yaymanıza ve sayamadığım bir çok başarınıza katkı sağlayacaktır.


 
 Burada birazcık kendimden bahsetmenin sizlere katkı sağlayacağını düşünmekteyim. 

   Hayalimde bir cafe açmak var iken cebimde hiç param olmadığı yıllar'da (Sene 2013) Aklımda  bu yolda hiç durmadan bir adım atmak geçiyordu. Hatta ne olursa olsun her gün çok az dahi olsa bu yola devam edeceğimin sözünü kendi kendime vermiştim. İşe önce markamı belirlemek ile başladım. Bir yandan cafe açmaya dair araştırmalar yapıyor,bir yandan garsonluğa devam ediyordum. Edinmiş olduğum tüm fikirleri yazılı olarak saklıyordum.
 Çünkü ; söz uçar yazı kalır ve ben bunun bilincinde yaşıyordum.
Blog yazarlığı ile başlama noktam tam bu kısımda oldu . Çok şükür tüm belgelerimi sanal ortamda topluyor ve her gün blog yazarlığında başarılı olmayı arzular hale geliyordum. Hayalimde olan cafe için tam'da içime sinen ismi bulmuştum ''ADAM GİBİ BİR YER'' cafe...


Yazımı daha fazla uzatmadan asıl konumuza dönmek istiyorum. Şuan insanlar cafe açmaya dair yaptıkları tüm aramalarda beni ilk sırada bulmaktadırlar. Buda, müşterilerimin bana gelmesini sağladı.  ''ADAM GİBİ BİR YER '' Artık Türkiye geneline bayilik veren bir firma ,tedarikçi,eğitmen, ve hızla sektöründe öncü marka haline gelmektedir.

Bu kısa olay size blog yazmanın ne kadar önemli olduğunu umarım biraz daha iyi anlatmıştır. Başarılı bir blog yazarı olmak için SEO kurallarına uymalısınız. Blog yazarken izlemeniz gereken yol şu şekildedir.1 - KONU BELİRLEMEK

Elimizde ilerleyen günlerde yazacağımız konulara kadar düşünülmüş blog konu başlıkları bulundurmamız ve güncel olmamız gerekiyor.

2- GÖRSEL BELİRLE (GÖRSELİN ALT ETİKETİ KONU İLE ALAKALI OLSUN)

Yazacağımız konu için en güzel görselleri bulmalı ve bilgisayarımıza kaydederken ismini konumuz ile uyumlu isim koymalıyız. Bunun sebebi görseller kısmında bu konu hakkında aramalarda çıkmamız ve ziyaretçi çekmemizdir.

3-BU KONU HAKKINDA 3-4 SİTEDEN BİLGİ AL

Yazacağınız konu konular hep aynı çerçeve'de olsun. Yani bir ondan bir bundan yazmayın. Atıyorum teknoloji düşkünü birisi sayfanıza gelince aradığı her şeyi bulabilmeli ve uzun zaman geçirmeli.
Dolayısıyla o konu hakkında bilginiz yok ise çok avantajlısınız ,hemen araştırıp en güzel bilgileri toplayınız.

4- BİLGİSAYARA NOT DEFTERİ YADA WORLD BELGESİNE KOMPOZİSYON ÇIKART

Toplamış olduğunuz bu önemli notları not defteri yada world belgesine özet çıkartır gibi tane tane yazın. Unutmayın google kopyala yapıştır'ı anlar ve siteniz kopyacı,taklitçi duruma düşer.

5-KOMPOZİSYONU BLOG'A AKTAR VE YAZI KOYULUĞU İLR İMLA HATALARINI DÜZELT.

Yazmış olduğunuz bu yazıyı blog'a aktarırken hem boğucu olamaması hemde  görselinin düzgün olması için ; Yazı stilini ,yazı rengi ve koyuluğunu ayarlamalısınız.Ayrıca blog panelimiz'de bulunan ABC işareti yazı hatalarını göstermektedir. Bu hataları düzelterek türkçe imla kurallarına uymalısınız. Şunu unutmayın'ki farklı ülkelerden sizin blog sayfanıza ziyaretçi gelmekte ve kendi dillerinde okumaktadır. Yazım hatası olan yerleri düzgün çeviremez ve blog'unuz onun için sıkıcı oluverir.

6- O KONU HAKKINDA GOOGLE DA ARAMA YAP VE EN ALTTA ÇIKAN ALTARNETİF ARAMALARI YAZDIĞIN YAZIYA ETİKET OLARAK YAZ.

Makaleniz özgün olduğu gibi,konu başlığı ve etiketlerde demode olmalı (Yani herkesin arama yaptığı klasik şeyler olmalıdır.Mesela bu konumuz için alakalı olan şu aramalardan etiket seçmeliyim.
7- EN SON YAZDIĞIN KONU LİNKİNİ 3-4 TANE ALAKALI SİTEDE YADA VİDEOLARA YORUM OLARAK ATMALI VE ZİYARETÇİ ÇEKMELİYİZ

Değerli arkadaşlar ; Ben yazmış olduğum ker konu bittikten sonra hemen arama motorunu açar , bu ile alakalı benzeri yazıları bulur ve bunların altına yorum atarım.

Mesela ;Kesinlikle çok başarılı bir yazı olmuş , şu sayfadan'da bu konu hakkında çok güzel bilgi bulabilirisiniz diye yorum atarım.


BENİM YAZACAKLARIM VE AKLIMA GELENLER BU KADAR. SEO İLE İLGİLİ YAZIMI OKUMANIZI TAVSİYE DERİM.ANA SAYFA

2 Yorum

Çok teşekkürler ben de bir konu yazmaya başlamadan önce çok okuyup araştırdıktan sonra yazıyorum.İnsanlara kaliteli yazılar okutup bilgilerimi aktarmak için.Emeğinize sağlık.

merhaba ;

ben de çok yeni bir blog açtım. yaomak istediğim birçok sey var. Boyle temel bilgileri bize sundugunuz için teşekkürler.

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...