29 Mart 2020 Pazar

BLOG YAZARKEN SEO KURALLARINA UYMAK

SEO KURALLARINA UYMAK
Değerli arkadaşlarım ;

Ben tüm başarısını etkili blog yazarlığı ile sağlamış bir bireyim.

Size başarmanız için önemli şeyleri söylemek istiyorum.

Seo kuralları konusunda neredeyse tüm videoları izledim, tüm yazıları okudum ve size tüm seo yani arama motoru optimizasyonu (arama motorunda ilk sıralarda çıkmak) kurallarını anlatıyorum.

Blog yazarlığı dan kazanç elde etmek için yada çok başarılı olmak için şu söylediklerimi yapın. Zira ben denedim ve başardım.

Belirlediğiniz bir konu olsun ve bu konudan asla şaşmayın.  Mesela benim blog konum cafe açmak.    Sürekli tüm yazılarımı bu konuda yaptım.

Sürekli Not tutup güzel şeyler yazdım. Ve asla kopyala yapıştır yapmadım.Peki nedir bu kopyala yapıştır?

Birisinin yazısının tamamını yada bir kısmını birebir  blogunuza aktarmak.

Arkadaşlar bu yöntem inanın sitenizin notunu etkiler çünkü google Robot Sistemleri ile çalışır.  Mesela birbirinin tıpkısı olan 2 yazı arasında en büyük başarı ilk yazanındır.

Google bunu anlar.  Siz ne yapacaksınız peki?

Yazı yazacağınız konu hakkında araştırma yapıp notlar tutacaksınız.  Elinize bir sayfa alın ve yazacağınız konu hakkında sitelerde dolaşın. Mesela konunuz gerçek meyveli nargile olsun.

Millet neler yazmış ise siz en önemli kısımlarını o boş sayfaya yazın ve en sonunda bu yazıları yada Okuduğunuz konu ile ilgili aklınızda kalanları kendi dilinizde özet çıkartın. Hani ilk okulda yapardık ya işte öyle. Ortaya ne çıktı. En güzel başlıkları bir arada toplanmış, insanları okurken sıkmayan bir yazı.

Demek ki ne yapmıyoruz kopyala yapıştır yapmıyoruz. Bunun yerine özet çıkarıyoruz.

Yazımız bitti mi ? Hayır. Şimdi de bu konuyu en iyi anlatan bir yada daha fazla resim koyuyoruz yazımıza.   Resimler çok önemli.  Mesela yazdığınız konu neydi? Gerçek meyveli nargile.  Bu yazıya koyacağımız resimde bu yazıyı anlatacak.  Mesela ben google da görsel arıyorum yada bir konu.  Google görsellerime girip yazıyorum.

2.EL ESPRESSO MAKİNESİ....

Ne çıktı karşıma bunların görselleri.  İyisi ve kötüleri.   Küçüğü yada büyüğü.  En çok beni tatmin eden makine resminin olduğu siteye girer ve alırım.

Yada google görsellere yazarım gerçek meyveli nargile...

Ve karşıma çıkacak en mantıklı resime tıklarım.  Çünkü bu resmi sayfasına koyan arkadaş en az bu resim kadar güzel yazı yazmıştır.

Diğer madde neymiş ; En az yazı kadar resimde önemliymiş.   Peki yazımız bittimi tabiki hayır.

Blog yazımız doğal olacak fakat başlığı ve yazıya gireceğiniz etiketler en çok aranan kelimeler olacak. Mesela blogger dan blog yazan arkadaşlar (blogger google destekli olup gmail hesabı ile çalışır.  Yazmış olduğunuz konular daha kolay indekslenir. Yani üste çıkar)

Blog yazınız bitince sağ tarafta etiketler yazıyor.  Buraya 5 adet etiket girin.

Etiket girmek nedir?

Google da insanlar yazınızı nasıl bulabilir yani ne yazar? İşte bu bir etikettir. Yazdığım konuya 5 adet etiket verirken her etiket arasına virgül koyunuz .  Etiketler kısa yada uzun olmasın.


Konu başlığına gerçek meyveli nargile  yapmak yazdıysam bu yazının etiketi şöyle yazılır; nargile hakkında her şey, gerçek meyveden nargile yapmak, nargile nasıl yapılır, gerçek nargile nedir, nargile hazırlamak....

İşte size canavar gibi örnek .

Etiket de tamam. Şimdi geldi yazıyı paylaşmaya facebook, Twitter, myspace, pinterest, tumblr, ahsar ve en önemlisi google+ programlarından yazınızı paylaşın.

Arkadaşlar sizin bir amacınız var.  Yükleyin akıllı telefonunuza bu programları ve paylaşın.  Bakın nasıl hızla ağınız genişleyecek ve kolay indekslenecek.

Domain yönlendirme(blogger sayfanızın ismini adamgibibiryer. blogspot.com yerine www.adamgibibiryer.net ya da com yapmanız önemlidir.  Bu işlem trafik sayısını arttırır.  Hem yazması kolay olur hem akılda kalıcı olur.  Bu arada muhtemelen sizin blogspot.com olan isminiz şuan mevcuttur.  Hiç merak etmeyiniz zaten bu isim hala kullanıma devam edecek fakat yeni alacağınız domaine gönderecektir.

Az önce de belirttiğim gibi Blogger Konunuz ile domain başlığınız uyumlu olsun. Yani ali arkadaşımızın teknoloji blog u var ise adı Teknoalim com olabilir.  İsmiyle alakalı olur. Ama en güzeli Bir kahve blog sayfasının adı kahveci, kahveblogu, benimkahvem vb. İsim en doğru olandır.

Alakalı forumlara Link bırakın...

Blog sayfanıza bir konu hakkında yazı yazdınız. Mesela cafe açmak konulu bir yazı.

Yazınız yukarıda belirtilen kurallara uygun olsun.  Sonra yayına alın ve bahsettigim tüm sosyal medyada paylaşın ardından bu konu hakkında tekrar google yazı yazın mesela cafe açmak için gerekli malzemeler yazın ve çıkan tüm yazılara yorum atın.  Küçük bir tanıtım yazısının ardından cafe açmak için gerekli olan tüm bilgiler www.adamgibibiryer.net adresinimizde mevcuttur.


Bu işlemi bir çok sitede yorum olarak atın.
Bakın neler olacak.  Hem yazınız kaliteli hem de reklamını yaptınız.
Şimdi meşhur bir blog yazarlarının kaç tane yazısı vardır ve hangi aralıkta yazı yazmalısınız.
İlk ay, günde bir yada iki günde bir yazı yazın.
İkinci ay iki, üç günde bir yazmanız gerekir.
Üçüncü ay, 3-4 günde bir
Dördüncü ay ve beşinci ayda da en az 3-4 günde bir yazı yazın.
Değerli arkadaşlarım artık 10. - 11.aylarda, ayda bir kere yazı yazsanızda yeterli olacaktır.
1. Yıldan sonra yazılarınıza gelecek yorumlar bile Web sayfanızın güncel kalmasını sağlayacaktır.
Değerli arkadaşlarım, bu arada yazdığınız konunun içerisinde, konu başlığınızı yada etiket cümleleri en az bir kez kullanın.

Bu kurallara uyarsanız,  konuklarınız yazınızda oyalanır.  En iyi siteler Ziyaretçilerin sayfada bekleme süresi uzun olan sitelerdir.

Sakın sitenizi yalan yere tıklama yapmayın,  yani girip çıkıp durmayın.

Yada para karşılığında tıklama almayın. Önemli olan konunuzla ilgili sayfanızda oyalanan insanlar dır.

Blog sayfanıza facebook beğeni butonu koyarsanız, hem sayfanız beğeni alır hem Ziyaretçiler sayfanıza Facebook tan kolay ulaşır.

 Şimdi ben bu yazıyı kendi blog sayfamdan yayınladım.  Aslında size göre anlattığım konu ile alakasız oldu değilmi?  Hani benim bloglarım da yanlız cafe açmak için gerekli konular vardı.

Peki ben buradan neden seo kurallarından yani alakasız bir şeyden bahsettim biliyor musunuz.

1.si google da henüz duygular yok yani ne yazdığımı yanlız kelimelere göre ayırt edebilir. 

Zaten yazdığım bu konunun içerisinde bir çok cafe kelimesi geçirdim. Yani hedefime ulaştım sayılır ama değil.  Çünkü ben blog yazmaya başladığımda bu denli açıklamalı bir yazı okumadım.

Deneye deneye gördüm.
Umarım çok başarılı olursunuz.
Yazımı beğenen arkadaşlardan benimde bir isteğim var. Blog sayfanızda bir konuyu

ADAM GİBİ BİR YER CAFE için ayırmak ve bana mail atmak. Mesela diğer bayilik lerden farkı, dekorumuz değişken yani girişimciye bağlı ve piyasada bulunan en uygun bayilik.  Ayrıca internet üzerinden en reklamı bol marka.  Çünkü cafe açmak için arama Motoruna yazılan 78 başlıkta ilk sırayı almaktadır.

Şimdiden çok teşekkürler.

4 Yorum

DEĞERLİ BLOG YAZARI KARDEŞLERİM ;

Yaptığınız işte başarılı olmak için ;
''MAKALEMİZ BLOG YAZARLIĞI OLSUN ''

1- ÖZGÜN OLUN
2- KONU BAŞLIĞINI VE ETİKETLERİ SEÇERKEN EN GOOGLE A EN ÇOK ARANAN BAŞLIKLARI ALIN VE EN ÇOK 5 ETİKET GİRİN.
3- YAZDIĞINIZ KONU İLE AYNI OLUP ÜST SIRALARA ÇIKMIŞ DİĞER SAYFALARDAN ÖZET ÇIKARTINIZ ( KOPYALA, YAPIŞTIR ASLA YOK)AMA EN CAN ALICI BİLGİLERİ TOPLAYIN.
4- MUHAKKAK RESİM GÖRSELİ KOYUN VE RESİM ALT İSMİ KONU İLE ALAKALI OLSUN (MESELA GÖRSELLER DEN BLOG NASIL AÇILIR DEĞİNCE,İSMİNDEN DOLAYI O RESİM DE ÇIKSIN)
5- MAKALE GÖZ YORMASIN ( ÇOK UZUN, KÜÇÜK YAZILAR İLE YAZILMIŞ, SIKICI GİBİ GÖRÜNEN VB.)
6- SUREKLİ AYNI SEKTÖR YADA DALDA YAZI YAZIN. YANİ BİR TEKNOLOJİ, BİR FUTBOL, BİR DOĞA, BİR YİYECEK OLMAZ. KONUNUZ HEP ALAKALI OLSUN. YANİ O KONU İLE GİRENLER ALAKALI BAŞLIKLAR İLE ORADA KALSIN.
7- OLUR OLMADIK TIKLAMA TAPMAYIN VE KİMSEDEN TIKLAMA İSTEMEYİN ( ÖNEMLİ OLAN ZİYARET SÜRESİ DİR, ANCAK GERÇEK YARARI OLAN KİŞİLER OYALANIR O SAYFADA)
8- YAZINIZ ÇOK KISA OLMASIN. OKURKEN 2 DAKİKA KALSIN YADA GÖRSELLER ALT ALT ÇOK OLSUN BAKARKEN ZAMAN GEÇİRSİN.
9- DOMAİNİNİZ BLOG KONUNUZ İLE ALAKALI OLSUN. TEKNOLOJİ BLOGU OLAN ALİ (TEKNO ALİM, TEKNOSEVER, TEKNOLOJİ HABERİ GİBİ ALAKALI KOYMALI VE DOMAİN AKILDA KALMALI)
10- BLOG SAYFAMIZ İLE AYNI İSİMDE FACEBOOK VE TWİTTER SAYFAMIZ OLMALI, YAZDIĞIMIZ KONU O SAYFALARDA PAYLAŞILMALI
11- MÜMKÜN OLDUĞUNCA GÜNCEL KALINMALI (ÖZELLİKLE İLK AYLAR GÜNDE 1-2 KONU YAZIP DİĞER AYLAR 2-3 GÜNDE BİR, HATTA 1 YIL SONRA HAFTA 1 YAZIN YETER. ÇÜNKÜ YORUMLAR İLE GÜNCEL KALIR SAYFANIZ.
12- VİDEO KANALLARINA VİDEONUZU KOYUN. MESELA SAYFAMIZ BLOGLAR ÜZERİNDE İSE SİZDE O TARZ VİDEOLAR KOYUP ( BLOG YAZMAKLA İLGİLİ TÜM KONULAR SAYFAMIZDA VB ŞEYLER YAZIN VİDEOLARA) TOPLAM BLOG SAYFANIZ İLE ALAKALI 10 FARKLI VİDEO ATIN SİZİN HAYRAN KİTLENİZİN ARAMALARDA BULACAĞI ALAKALI VİDEOLAR YETER.
13- HER YAZINIZ BİTTİĞİNDE TÜM ALAKALI YERLERE YORUM ATIN ( ÖRNEĞİN : ARKADAŞLAR BU KONU HAKKINDA İYİ DERECEDE BİLGİM VAR, SAYFAMA BİR GÖZ ATMANIZ SİZE FAYDALI SAĞLAR GİBİ) GEREK KONU İLE ALAKALI SİTELERE, GEREK FORUMLARA, GEREK VİDEOLARA BU YORUMU YAZIN.
14- SAYFANIZA GÜÇLÜ BİR FİRMANIN REKLAMINI KOYUP BAŞKA BİR ALANA (BURAYA İLAN VEREBİLİRSİNİZ YAZIN) MİLLET DÜŞÜNSÜN. BU SAYFADA İŞ VAR Kİ BU FİRMA BURAYA REKLAM KOYMUŞ.


ŞİMDİ LİK BUNLARI YAZABİLDİM. BENDE SİZLER GİBİ BLOG YAZARAK BAŞLADIM AMA ŞUAN İYİ BİR POZİSYONDA EVDEN ÇALIŞIYORUM. BLOG SAYFAM CAFE AÇMAK ADINA 100 BAŞLIKTA İLK SIRADA OLUP ŞU ANDA TÜRKİYE GENELİNE CAFE BAYİLİKLERİ VERMEKTEYİZ.
SİZLERDE AZ ÖNCE BAHSETTİĞİM GÜÇLÜ BİR REKLAM KISMINA BENİM FİRMAMIN BLOG SAYFASINI KOYARSANIZ İŞİME GELİR ;)
www.adamgibibiryer.net

Çok güzel bir makale olmuş.Allah razı olsun.

Adam Gibi Bir Yer Blogunda Bugün Yazar Olarak Çalışmaya Başladım.Bir Çok Blogda Bulundum Fakat Bu Yerde Bulunma Sebebim Hoşuma Giden Bir Çok Konu Ve Özgün Yazılar Oldu.Erhan Beyin Samimi Davranışlarıda Yazar Olmama Sürükledi.Bunun Gibi Bir Yerde Yazar Olmak Cidden Beni Gururlandırdı.Bu Sitenin Önünün Açık Olduğunu Ve Bir Çok Okuyucusu İle Yolunda İlerleyeceğini Düşünüyorum Teşekkürler.

Teşekkürler paylaşımınız için.

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...