18 Kasım 2013 Pazartesi

NARGİLE HAKKINDA HER ŞEY

NARGİLE NASIL YAPILIR? 

NARGİLENİN  ZARARLARI,YARARLARI,PARÇALARI VE DAHA FAZLASI BU YAZIMIZDA...

Merhaba arkadaşlar bu gün size gerek evinizde gerek iş yerinizde keyifle içebileceğiniz iyi bir nargile nasıl hazırlanır bunu öğreteceğim...

NARGİLE NEDİR?  Balkanlar, Ortadoğu ve Güney Asya'ya özgü geleneksel bir tütün içme aracıdır. Kullanıcıların bir hortum aracılığıyla sudan geçerek süzülen dumanı içine çekmesini sağlayan bir düzenektir. İçim şekli ve adabı, yüzlerce yılda oluşmuştur. Basit bir aletten fazlasını ifade etmekte olup, doğu kültürünün bir parçası haline gelmiştir.


ÖNEMLİ UYARI: Nargile sigaradan daha fazla zararlıdır,zira sigara dumanını genelde ağzımızda tutarız yalnız zaman zaman içimize çekeriz fakat nargile dumanı daima içimize  çekerek içeriz.

ATASÖZÜ: Sigaranın zahirini nargile temizler,nargilenin zahirini yalnız ölüm paklar...
NARGİLENİN PARÇALARI: Şişe,ser,marpuç,lüle,baca,tepsi,sipsi,maşa,köz ve su yada süt.


 NARGİLE ŞİŞESİ NEDİR: Nargilenin şişe kısımı çok fazla özellik taşımaz. O yüzden şişe seçerken açık renkli ve büyük seçiniz. Açık renkli olması iç kısmındaki kirlenmeyi görmeniz için gereklidir. Ayrıca gerek taraftar rengi gerek osmanlı motifi gibi bir çok çeşidi vardır. Kalbinize göre olanı bulmak size kalmış.Temizliği fırça,su ve deterjan yardımıyla olup en an iki içimde bir yıkanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır(kokusu olabilir diye). İçerisine gazete parçaları atarak ve fırça yardımı ile silerek de temizlene bilir.

NARGİLE SER 'İ NEDİR: Ser nargilenin orta kısmıdır.Alırken oksitlenme olmaması ve düzgün tat vermesi açısından döküm olanı tercih edilmelidir.Tekli,ikili,üçlü hatta dörtlüsü vardır ama bence en iyisi teklisi çünkü tekli de bile hızlı içildiğinde nargile közü tütünün yanmasına yol açıyor. Temizliği yıkanarak ve üfleme yöntemi ile olup sık sık yıkanmaz. Islak kalırsa hemen paslanır.

NARGİLE MARPUÇ' U NEDİR: Marpuç seçilirken kalın ve koyun derisi olanı alınmalıdır.Muhafazası çok önemlidir. Ezildiği taktirde bir işe yaramaz ve duvarda asılı durmalıdır. Ilık su ile temizlenir ve kuruyunca kullanılır. Yıkama işlemini sık sık yapmayınız mesela on beş günde yada  ayda bir defa yeterlidir.

NARGİLE LÜLE Sİ NEDİR: Lüle topraktan olan,üst kısmında duran,içine tütünün konulup alemin yum folyo ile kaplanılan kısındır. Çok nazik ve ucuz olduğundan fazlaca almanız sizi rahat ettirir. Kullanıldıktan sonra deliklerinden üflenilerek delikler temizlenir çok kirli ise yıkanır ve kuruyunca tekrar kullanılır.

NARGİLE BACASI VE TEPSİSİ: Baca çekmesi içindir ama gerekli değildir.Tepsi köz koymak,köz kırmak için gereklidir. Aslında ikisin inde amacı közün düşmemesi içindir. Evde içenlere muhakkak gerekir zira halınıza sık sık köz düşecektir. Temizliği nemli bezle silinerek ve yıkanarak yapıla bilir. Kuru bırakılmalıdır.

NARGİLE SİPSİ Sİ NEDİR: Sipsi ağızlığa verilen rengarenk olan kısımdır. Herkes için bir adet verilir. Ucuz ve tek kullanımlıktır.Şahsi nargilenizde kullanmaya gerek yoktur.

İYİ BİR NARGİLE KÖZÜN NASIL OLUR: Nargile közü en önemli şey denilebilir.İyi bir nargile közü meşeden olur.Silindir olur.Kesinlikle mangal kömürü olmaz hiç denemeyin bile. ÇOK ÖNEMLİ!!! İyice yanması,kırmızılaşması gerekir eğer yarısı köz olmuş ise kesinlikle zehirler. Evde denedim ve zehirlendim çünkü :)))


İYİ BİR NARGİLE NASIL YAPILIR

Nargile hazırlanırken az ama öz su yöntemi uygulanır yani su konulan bolum öyle ağzına kadar doldurulmaz. Dumanın geldiği boru suya değsin yeter. Tutun az konulur ve bastırılmaz hatta cincik cincik ayrılarak lülenin içerisine bırakılır. Folyoya da bastırılmaz ki delinmesin ve tütün yanmasın. Nargile közü iyice kızarmış olsun. Nefesiniz kuvvetli olsun az nefes iyi değildir doğru düzgün çekmezseniz söner. Bir  de suyun içine buz ve limon atılırsa yada kahveli,çikolatalı vb. aromalarda su yerine süt konulursa of ne güzel olur.

GÖRGÜ ŞEKLİ:10 dakikada bir köz istenmez.3 saat aynı nargile içilmez.Kişiden yüksekte tutulmaz,lülenin üzerine fazla köz konulmaz ara vermeden içilmez yani közler arada tepsiye indirilmeden içilmez yani içilir de bunlar kişinin nargileden anlamadığının göstergesidir.

YORUM YAPMADAN GEÇMEYİN SAKIN AFİYET OLSUN CANLAR :))))


2 Yorum

Merhaba kısa bir süredir ismini sıklıkla duyduğum yeni bir nargile tütün markası denedim. Soft ve yoğun aroması ile kalitesini ortaya koyan kolay yanmayan ve en az 2 saat içilebilen bir tütün , sizleri daha fazla meraklandırmadan ismini açıklıyorum. HABİBİ nargile tütünü bir çok kaliteli ve elit mekanlarda bu markayı rahatlıkla bulabiliyorsunuz herkesin denemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Serbetli tavsiyemdir icinde diger tutunlere kıyasla daha az dal vardır icimi guzrl bir tütündür

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...