4 Kasım 2013 Pazartesi

MÜŞTERİ ÇEKMEK

Değerli arkadaşlar size bugün müşteri çekme sanatından bahsetmek istiyorum umarım size büyük artılar katan şeyler yazarım. Yazmış olduğum bütün konulara sizler de yorum yapar yada bana özelden mail atarsanız hem kendimizi geliştirmiş hem de konuyu zenginleştirmiş oluruz.

Değerli arkadaşlarım bir iş yerine müşteri çekmek her insanın yapabileceği bir şey değildir aksine bu bir sanattır. Öncelikle müşteri neye gelir size biraz bundan bahsetmek istiyorum.

1-)  KİŞİYE GELEN MÜŞTERİ:  İş yeri sahibine yada çalışanlarına gelen müşteri kesimidir. Bu yöntem oldukça başarılı ve uzun vadeli bir yöntem olup yıllardan beridir nesilden nesle iş yerinden iş yerine her zaman kullanılır.

Bu konuda yapıla bilecek olan şeyler şunlardır. İş veren eğer kendine ve muhabbetine güveniyor ise konuklar arasında gezinip merhaba,nasıl buldunuz,kabul ederseniz size bir kahve ısmarlamak isterim gibi şeyler söyleyerek hem konukların yorumlarını öğrenir hemde insanlar falanca mekanın sahibi ile aram iyidir oraya rahatlıkla gideriz diye her kesi oraya getirir.

 Diğer bahsettiğim şey de iyi ve güler yüzlü personel seçiminde onlara gelen müşteriler ve onlardan gelen müşteriler (arkadaşları ve akrabaları) olmak üzere sıralanabilir ama hem iş veren hemde personeller seviyeyi iyi ayarlamalıdır yoksa ne para kazanılır nede kaliteli bir ortam sağlanır aksine veresiye defteri dolu ve laçka diye tabir edilen bir ortam oluşmuş olur bu iki çizgiye dikkat etmek gerekir.

2-)  MEKANA GELEN MÜŞTERİ: Mekanınızın konsepti nasıl olursa ona göre müşteriler girip çıkmaya başlayacaktır. Müzik tarzınız, dekorunuz, adresiniz,çevreniz gibi faktörler müşterilerinizi belirleyen etmenlerdir.

Yerinizi açtınız, işler iyi gidiyor. Hatta fazla iyi gidiyor. Satışlar o kadar iyi ki, mallar geldiği gibi bitiyor. Daha fazla mal alıyorsunuz ama bu sefer de koyacak yeriniz yok. Alanınızı genişletmeniz gerekiyor. Başka yer bulmak, taşınmak zor iş. Sadece bu da değil, işlere yetişemediğiniz için eleman da almanız gerekebilir. Kaç tane alınacak, hangi özellikte olmalı. Daima elinizin altında yedek elemanlar olsun. Birgün oluşabilecek bir problem de elinizdeki elemanların size cephe almaları söz konusu olabilir yada daha iyi kazanabilecekleri bir iş teklifinde sizi yarı yolda bırakma girişiminde  ellerine koz vermeyin.Şunu unutmayın ki şu yazıyı okumanız bile bir eğitimdir,önemli bir yoldan geçmiş sayılırsınız.Üniversite yakınsa öğrencilerle iyi geçinmeye bakın yada AVM içinde iseniz orada çalışan personellerle iyi geçinmeye bakın zira kar etmediğiniz  bir AVM personelinin;

 1-Dükkanınızı dolu göstermesinden.

2-Ailesini ve çevresini size getirmesinden.

3- Müşterilere sizi mekan göstermesinden.

4-Sizi en iyi o eleştirmesinden.

5-Size moral olmasından

Daha neler neler. Düşünecek çok şey var. Büyüyorsanız büyümeyi yönetmenin de önemli olduğunu unutmayın. İş planının iyi yapılması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca iş yerinizin önünden geçen kişiler iş yerinizi görüyor mu? Yoksa fark etmeden geçiyor mu buna çok iyi dikkat etmeniz ve bir şeyler yapmanız gerekmektedir. Dışarıdan duyulan müzik çok etki eder  ayrıca kapının önüne konulan bir masa mesela sabah kahvaltısında masanın üzerinde iki kişilik kahvaltı koyun hatta fincan çaylara kadar her şeyi koyun sanki birisi hemen kahvaltıya başlayacakmış gibi. Hem kahvaltı satarsınız hem akılda kalırsınız. Mesela öğlen olunca hemen kahvaltıyı kaldırıp o masa da iki modern kişi oturacakmış gibi bir satranç, bir gazete, iki kahve bırakırsanız hem güncel bir dekor edinmiş olur hem nargile yada kahve satar hemde nasıl müşteri istediğinizi özgün bir ifadeyle duyurmuş olursunuz.
MÜŞTERİ ÇEKMEK

3-) ÜRÜNLERE VE MARKAYA GELEN MÜŞTERİ: Bazen sizi çok kıskanıyorum arkadaşlar çünkü ben yıllardır uğraşayım,fırçalar yiyeyim, tecrübeler edineyim sonra bütün bildiklerimi yayımlayıp herkese bedavaya paylaşayım oh ne ala memleket :)

Bu kadar şaka biraz ağır oldu sanırım ama ne yapayım işte benim tarzım bu. Aslında burada yazılar yazarken marka kurucumuz olan ERHAN DEMİREL in yani müstakbel kendimin bu konulardaki bilgilerini sizlere ikram edip, bu adam bu işi biliyor yada bilmiyor kelimesini ve markanın ciddiyetini ve tecrübesini sunarak aslında kendimizi size tanıtmış olduğumuzu düşünüyorum. Başka markalar da kendilerini bu kadar samimi ifade etseler fena olmaz değil mi :)

Buraya kadar olan kısma ürünlere ve markaya gelen müşteriler başlığının markaya gelenler kısmına ince bir açıklama yapmış olduğumu düşünüyorum. Ürünlere gelen müşterilere gelince size iş yerinde satabileceğiniz ürünler konusunda yazılar yazmıştım şimdi onları gözden geçirebilirsiniz.

CAFE AÇMAK VE BAŞARILI OLMAK İÇİN LÜTFEN İLETİŞİM KURUNUZ

5 Yorum

teşekkürler :))

TAVLA HAZIR ABİ GEL BAK MASADA BOŞ :)

SILA TOKASI GELMİŞTİR...

Reklamsız iş yapmak karanlıkta kızlara göz kırpmaya benzer,ne yaptığınızı sadece siz görürsünüz...

Müşteri çekmek ;

Ben müşteri olsam neden bir yere,yada bu yere giderim sorosonu sormalı ve tercih nedenleri oluşturulmalı. 3. çay bedava gibi, wifi gibi, ikramlar gibi,gazete yada zeka oyunları gibi ...

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...