28 Kasım 2013 Perşembe

ESPRESSO İLE HANGİ KAHVELER YAPILIR?

ESPRESSO: Makina ile hazırlanan koyu kavrulmuş bir kahve olup  ağırlık yerine basıç kullanılarak hazırlanılan hızlı yapılabilen bir kahvedir.

           Espresso ile hangi kahveler yapılır ?


Caffe Lungo nedir: Espresso nun büyüğüne verilen isimdir.
Coffe Americano: Cappucino bardağı büyüklüğünde bir fincan da, tek veya double espresso üzerine, kupa doluncaya kadar kaynar su eklenir yani, espressonun su katılmış halidir.
Cappuccino nasıl yapılır: Bardağın 1/3'ü tek ölçü espresso konulur, 1/3'ü buharla ısıtılmış kıvamlı süt ile karıştırılır. Üzerlerine bardağın 1/3'ü hacminde kalın süt köpüğü yerleştirilir. Tarçın veya çikolata rendesi ile süslenir.
Latte nasıl yapılır: Tek veya double espresso buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir. Tercihe göre üzerine çok az miktarda süt köpüğü ve tatlı krema eklenir. Yani %75 süt % 25 kahveden yapılır.
Latte macchiato nedir: İtalyanca da benekli süt anlamına gelir.Sütün kahve üzerine dökülmesi ile değil de kahvenin süt üzerine döülmesi ile hazırlanılan kahvedir.
Mocha nasıl yapılır: Tek veya double espresso, buharla ısıtılmış kıvamlı süt ve çikolata harmanlanır. Kahve ve çikolata lezzeti bir arada sunulur. Üzerine çikolata tozu veya kakao tozu konulur.
Ristretto nasıl yapılır: Espresso yaparken su yarısı kadar kullanılır. Yani fincanın yarısına gelmeden makinadan alınır. Çok kuvvetli, konsantre ve nefis bir espresso ortaya çıkar.Yani koyu espresso kahvedir.
Lungo nasıl yapılır: Fincanın 2/3'ü değil de tamamı dolana kadar beklenerek yapılan Espresso. Tadı acı olur.
Macchiato nasıl yapılır: Tek veya double espresso üzerine çok az miktarda süt köpüğü dokundurulurularak yapılır.
Con Panna nasıl yapılır: Tek veya double espresso üzerine bir kat tatlı krema eklenerek yapılır.

                          UCUZ VE KALİTELİ BİR KAHVE MAKİNESİ İSTERMİSİNİZ

                                          ANA SAYFAYORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...