16 Kasım 2013 Cumartesi

CAFELER İÇİN RİSK ANALİZİ

CAFELER,PASTA HANELER,KAHVE HANELER,ÇAY BAHÇESİ VE DONDURMACILAR GİBİ, AZ TEHLİKELİ İŞLERİ SIRALAMASINDA YER ALAN CAFE VE KAHVE HANELER İÇİN ÖRNEK BİR RİSK ANALİZ PROGRAMI OLUP RİSK ANALİZİNİN GERÇEKLEŞMESİ SÜRECİNDE İŞ VERENE YOL GÖSTERMEK AMAÇLI HAZIRLANMIŞ OLUNUP AZ TEHLİKELİ İŞLER SINIFI İÇİN GEÇERLİDİR.

   KENDİ İŞ YERİNİZİ KAPSAMAYAN MADDELERİ İŞARETLEMENİZ GEREKMEMEKTEDİR.
SÖZ BU ANALİZ RAPORUNUN OLUMLU GEÇMESİ HALİNDE HEM İŞ  YERİ İÇİN HEMDE MÜŞTERİLER İÇİN GÜVENLİ BİR ORTAM HAZIRLANMIŞ OLACAKTIR.
BU RAPOR ANKARA PASTACILAR ODASI İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞ OLUP SADECE BİLGİ AMAÇLIDIR.

26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan ve yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşleri,tehlike Sınıfları Tebliğine göre, Pastane, tatlıcı, şekerci, dondurmacı, kafe, çay bahçesi, börekçi, helvacı, piknikçi, unlu  mamuller  gibi “az tehlikeli” sınıfta yer almakta olup bu iş yerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak  sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihe 
kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir. 

YORUMLARINIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ,LÜTFEN BUYRUN...